Future is now !

Gelecek şimdi !

Sanırım bu konuda şüphe yoktur. Gelecek artık geldi. Bilim kurgu dizilerinde gördüğümüz o havalı şeylerin hepsi teker teker gerçek oluyor. Hemen bir örnek ile başlayayım yazıma. Hatırlarsanız geçenlerde Back to the future filminin 30. yıldönümüydü ve o filmde gelecekle ilgili tahmin edilen çoğu şey günümüzde gerçekleşti.


Peki şu an hangi noktadayız ?

Bunun net bir cevabı yok. Yarın çıkacak teknolojiden haberimiz yok. Her gün yeni bir şeyler çıkıyor ve sanırım şu an geleceğin tam ortasındayız. Ama sıkı durun, asıl herşey bundan sonra başlıyor.

Konumuz elektrikli araçlar olduğu için çok dağıtmadan gideceğim. Bugün Webrazzi’de denk geldiğim bir haberi okurken umarım birgün Türkiye’ye gelir ve bizde bineriz diye içimden geçirdim. Tıpkı Steve Jobs ilk iPhonetanıtırken hissettiklerim gibi.

Haberin başlığı şöyle “Faraday Future, 1050 HP gücündeki FF91 modelini tanıttı”

Cidden elektrikli otomobiller bu kadar gelişmiş miydi ?

Aracın özelliklerinden ise şu şekilde bahsediliyor;


Menzili ve hızıyla ön plana çıkan FF91 modeli, tam şarjla yaklaşık 608 km yol katedebiliyor. 1,050 beygirlik bir motora sahip olan FF91, 0’dan 100’e 2.39 saniyede çıkabiliyor. FF91 modelinin ulaştığı 2.39 saniyenin bir elektrikli otomobil için oldukça başarılı bir değer olduğunu ve en büyük rakibi olan Tesla’nın S P100D modelinden daha hızlı olduğunu da belirtelim.

Aynı zamanda aracın otonom sürüş sensörleriyle donatılacağının da altını çizelim. FF91 modelinin ön ve arka kısımlarında 10 adet kamera, 13 adet radar ve 12 adet ultrasonik sensör bulunacağını da ekleyelim. Araçlarının akıllı telefonlarla bağlantılı olacağını da belirten Faraday Future, güvenlik için iris tarayıcısı teknolojisini kullanacak.

İlk etapta 300 adet “Alliance Edition” FF91 modeli üreteceklerini belirten Faraday Future, 2018 yılı itibariyle ilk araçlarını teslim edecek. Henüz FF91 modelinin fiyatı hakkında bir bilgi bulunmasa da araca sahip olmak isteyenler 5000 dolarlık depozito karşılığında başvuruda bulunabilir. FF91 modelinin Faraday Future’ı batmaktan kurtarıp kurtaramayacağını ise zaman gösterecek.


Ülke olarak içten yanmalı motor devrini kaçırdık ama bu sefer elektrikli araç devrini kesinlikle ama kesinlikle kaçırmamamız gerekiyor. Devlet yetkilileri SAAB firmasının bazı haklarını satın alarak üretmeye çalışıyor ama umarım en kısa zamanda başarılı bir şekilde yollarda olur.


Ne gibi teknolojileri olacak ?

Elektrikli araç olur da işletim sistemi olmaz mı ? Tabi ki olmalı. Bakın Apple ve Google birkaç yıl önce buna da el attı. Neyi o meşhur terim; IoT (Internet of Things).

Bu da olmazsa olmazlar arasında. Elektrikli araç üretimini bir şekilde yaparız ama asıl ayırıcı nokta ise kesinlikle Auto-Pilot özelliği olacak. İşte bunu yapabileceğimizi pek sanmamakla birlikte en büyük umutlarımdan birisi. Google ve Tesla yıllardır Auto-Pilot özelliği olan araçlarını yollarda test ediyor. Yani yine çağdan geri kaldık ama tek umudum bu sistemi geliştirmeye başlayacak yerli bir firma. Geç kalmadan mutlaka ama mutlaka buna da başlamalıyız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir