Her gün kullandığım ve benimle beraber binlerce insanın kullandığı metrobüs duraklarında ses seviyesinin normalin çok üstünde olduğunu farkettim.

İlk başlarda normal geliyordu ama sonra dikkat ettim ki kulaklıkla bile müzik dinlerken, durağa girdiğim an müziği duyamaz olmuştum. Yani şöyle düşününce, müziği bile bastıran bir gürültü vardı.

Bir süre umursamadım ama sonra merak ettim acaba kaç dB ses gürültüsü var diye araştırmak istedim. Sonra AppStote’dan desibel ölçebilen bir uygulama indirdim ve ölçtüm.

Bu uygulama mikrofonu dinleyerek bir ölçüm yapabiliyor. Hatta bulunduğu konumun fotoğrafını da çekiyor. Ne kadar güvenilir orası ayrı bir konu ama sonuçta bir tahmin verebiliyor bize.

Sonuç olarak ses seviyesi 97 dB çıktı. Tamı tamına 97 !

Bu normalin çok üzerindeydi.

Hemen İBB beyaz masaya şikayet ettim. Onlar da bu durum ile ilgileneceklerini söylediler ve 3-5 gün sonra geri dönüş yaptılar. Maili olduğu gibi paylaşıyorum


T.C.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü

BEYAZMASA

Başvurunuz: Merhaba sayın yetkili. Her sabah belki binlerce insanın kullandığı Edirnekapı metrobüs durağındaki ses seviyesi gerçekten normalin çok üzerinde. Bu konuyu dikkate almanızı rica ediyorum. Ben ölçüm yaptım ve 97dB gürültü seviyesi çıktı. Ekte bununla ilgili görsel bulunmaktadır.
Kolay gelsin.

Sayın HAKAN MELİKOGLU ;

İlgi : 15.11.2017 09:53:44 Tarih ve 1-5676684537 Nolu Başvurunuz

Müdürlüğümüze iletmiş olduğunuz başvurunuz ile ilgili İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) ile görüşülmüştür. Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

“Kurumumuza yapmış olduğunuz Metrobüs istasyonlarımıza ses duvarı yapılmasına ilişkin başvurunuz incelenmiştir. İlgili alanlara ses duvarı çalışması Okmeydanı istasyonumuzda demo olarak yapılmış ancak istenilen verim elde edilemediğinden söz konusu talebiniz bu karar doğrultusunda uygun görülmemiştir.”

İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
ALO 153 BEYAZMASA


Sonuç olarak vaziyet bu. Herhangi bir şey yapamayacaklarını söylediler. Ama ben peşini bırakmayacağım. Çünkü orayı hergün kullanan insanlar olarak ciddi gürültüye maruz kalıyoruz. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir