DARPA Robotics Challenge

  • Makale

Amerika Birleşik Devletleri’nin DARPA biriminin geçtiğimiz günlerdeki yarışması sonuçlandı.

Zorlu bir parkurdan oluşan yarışmada 22 farklı robot 2 gün boyunca yarıştılar. Zorlu parkur diyorum çünkü bu yarışma normal robot yarışmalarından biraz farklı.

Öncelikle robotun humanoid olması gerekli yani insansı. Sonra da otonom hareket etmesi gerekli yani kendi başına dışarıdan emir almadan.

Buradaki amaç insanın ulaşamadığı ya da ulaşsa bile tehlikeli olan ortamlarda olası can kayıplarını önlemek.  Hatta belki biraz da askeri robot üretmekte olabilir.

Parkurda  robotları moloz üzerinde yürüme, kapıları açma, vanaları döndürme, araç kullanma ve merdiven çıkma gibi zorlu görevler ile sınadı.

Bu testler sonucunda ise Güney Kore’de geliştirilen 80 kg ağırlık ile 175 cm boyuta sahip DRC-Hubo birinci oldu ve 2 milyon dolarlık ödülü almaya hak kazandı. İkinciliği IHMC Robotics alarak 1 milyon dolar, üçüncülüğü ise Tartan Rescue’nun Chimp isimli robotu alarak 500 bin dolar ödül aldı.

Her yarışmada olduğu gibi tabiki bu yarışmada da her robot parkuru tamamlayamadı. Hatta bazı komik görüntüler bile oluştu. Aşağıdaki video da birkaçının komik görüntüsü yer almakta.

Aslında Amerika’da bu işi hakkıyla yapan bir kurum daha var. Yarışma değil direkt robot üreten. O da tabiki geçtiğimiz sene Google tarafından satın alınan Boston Dynamics. Hatırlarsanız Petman adında bir robot üretiyorlar ve gerçekten insanı bir yerden sonra ürkütüyor. Neden mi ?

Gelecekte artık insanlar savaşmayacak. Bu artık aşikar. Hele ki bu robotun normal insan hareketlerini yapabiliyor olması ve hala geliştirilme aşamasında olması insanın kafasında farklı soru işaretleri uyandırıyor.

Aşağıdaki videoda Petman’in test aşamasındaki halini izleyebilirsiniz.

Sadece bu değil. Firmanın daha birçok askeri robotu bulunmakta.

Sonuç olarak artık çağ değişiyor. Cephe savaşı bitti. İnsanların dahil olduğu savaşlar azalacak. Teknolojiniz ne kadar güçlü ise savaşlarda o kadar güçlü olacaksınız.

Tabiki savaş taraftarı bir insan olmamakla birlikte bunları desteklemiyorum ama görünen köy klavuz istemez demiş atalarımız. O yüzden artık bizim de bu tarz girişimlerde bulunmamız gerektiğine inanıyorum.

Aslında yazıyı bu kadar uzatmayacaktım ama konusu açılınca yazmadan duramadım.

Okuduğunuz için teşekkürler, selametle …


kaynak: http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/DARPA-Robotics-Challengein-galibi–DRCHubo-oldu.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir